На 20 и 21 април в гр. Созопол се проведе обучение на тема „Деинституционализация и алтернативна грижа“ на специалисти от ОЗД и доставчици на социални услуги /ЦОП, ЦНСТ и ЦСРИ/ от Бургаска област. Обучението беше организирано от „Надежда и домове за децата – клон България“ в рамките на проект „Стратегическа деинституционализация за премахването на институционалната грижа за деца под 3-годишна възраст „
Целта е да се повишат професионалните компетенции при работа с деца, екипността и взаимодействието между професионалистите. В обучението взеха участие 23 професионалисти, а водещи бяха Кремена Стоянова и Елена Петкова – национални консултанти по детски политики от „Надежда и домове за децата – клон България“. Участниците разшириха своите знания и умения за работа в процеса на деинституционализация и предоставянето на алтернативна грижа и обсъдиха как да търсят най-доброто решение за всяко дете и семейство. Очерта се необходимостта и значението на мултидисциплинарния подход в процеса на деинституционализация при работа с децата и техните семейства.
Запознаха се и с алтернативните услуги, заложени в Плана за действие 2016-2020 година, решаваха практически задачи за повишаване на чувствителността към последиците за децата от институционална грижа. В програмата бяха представени много случаи и успешни примери от практиката на „Надежда и домове за децата – клон България“.
В края на обучението заредени с увереност и позитивизъм участниците изразиха благодарността си към водещите и организаторите, изтъкнаха ползата от наученото за пряката им работа и споделиха желанието си за нови обучения и професионални срещи.