Годишен финансов отчет за 2023 година

ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА

 

През 2023 година Надежда и домове за децата – клон България продължи своята работа, следвайки основната си мисия, визия и цели – подкрепа на правителството за провеждането на реформата по динституционализация на грижите за деца в България и създаване на условия за подкрепа на деца и семейства в риск. Годината беше белязана със сериозни предизвикателства – след пандемията от COVID-19 настъпиха тежки икономически, социални и психологически последствия – високо ниво на безработица, бедност, ограничаване на възможностите на децата и семействата и повишаване на уязвимостта на рисковите групи.

В рамките на отчетната 2023 година НДД реализира дейности в няколко направления:

1.       Пряка работа с деца и семейства

Организацията има сериозен практически опит в подобряването условията за отглеждане на децата в техните биологични семейства, както и в пряката подкрепа на деца и семейства. Ключово в работата на „Надежда и домове за децата – клон България“ е създаването на устойчивост в семейството, която да гарантира стабилността и след като организацията оттегли своята директна подкрепа. В тази връзка, пряката работа с всички заинтересовани страни и постоянният контакт с целевите групи са от огромно значение, поради което организацията разчита изключително много на разработените Координационни механизми по деинституционализация. Те спомагат за подкрепата и съдействието по процеса, както и реформирането на грижата за деца на възраст от 0 до 3 години. Координационните механизми функционират като ефективен инструмент за междуинституционално взаимодействие с всички заинтересовани страни, с цел разрешаването на конкретни казуси на деца и техните семейства.

В рамките на 2023 г. по инициатива на организацията проведе 3 сесии на Координационните механизми по деинституционализация в Бургас и Кърджали, както и непрекъснато консултиране на членовете на ОКМД в страната.

Организацията ни има сериозен опит в работата с деца, техните семейства и общности, централните и местните власти. Този опит подпомага създаването, подобряването и разпространяването на устойчиви модели на семейна и близка до семейната грижа. Надежда и домове за децата – клон България е разработила модел за закриване на институция и заместването й със специфичен набор от превантивни и алтернативни услуги, който е признат от УНИЦЕФ и Световната здравна организация като най-добра практика в тази област.

В рамките на изпълнение на проект „Прекратяване на институционализацията на децата в България: 2023-25“ Надежда и домове за децата активно подкрепи и съдейства за превенция на изоставянето на 347 деца в регионите (Плевен, София, София област, Бургас, Варна, Видин, Враца, Велико Търново, Кърджали, Стара Загора, Сливен, Хасково и Ямбол) през 2023 година. Организацията активно работи и за реинтеграция на 14 деца от институциите, в регионите, където прилагаме нашите модели на работа. Подкрепа бе оказана и на 82 деца, които са настанени в приемни семейства от институциите и от неонатологии на болници. За тях успяхме да намерим по-добрата алтернатива – живот в семейна среда.

В рамките на процеса по закриване на специализираните институции – ДМСГД, нашата организация пое инициативата и получи подкрепата и заедно с АСП и националните екипи по места се осъществи ре-оценка на 158 деца, настанени в последните 2 ДМСГД в Стара Загора, Кърджали и в 8-те Центрове за настаняване от семеен тип за деца с увреждания и нужда от постоянна медицинска грижа в София, Перник, Пловдив (2 броя), Монтана, Габрово, Русе и Търговище. След приключване на реоценката Надежда и домове за децата – клон България

изработи доклад с изводи и препоръки, който бе изпратен до МТСП, АСП, МЗ и ДАЗД.

В рамките на 2023 година екипът на Надежда и домове за децата – клон България успя да подкрепи извеждането на 6 деца от Центрове за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания (ЦНСТДМУ) и да им осигури връщане в биологичното им семейство и настаняване в приемно такова.

През годината Надежда и домове за децата – клон България реализира и събития, свързани със събиране на средства от корпоративни и частни дарители. Реализирахме кампания

„Уют в дома“ заедно с Електрохолд България и осигурихме подкрепа за 45 семейства в областите Монтана, Перник, София град, София област, Плевен, Враца и Видин. Кампанията ни се нареди сред най-добрите в категорията „Инвеститор в обществото“ Продължихме да популяризираме кампанията ни „Да дадем надежда и дом за всяко дете“ в платформата Подкрепи.бг. Тази година удостоихме с приз „Семеен благодетел“ Лидл България за тяхната подкрепа в дейностите ни.

2.       Повишаване на капацитета на системата за закрила на детето

Един от ключовите начини, по които „Надежда и домове за децата – клон България“ променя нагласите и развива обхвата на своята работа е чрез предоставянето на експертна и специализирана подкрепа и обучения за всички заинтересовани институции на областно ниво по теми, свързани с деинституционализацията, грижата за деца, подкрепа за семействата, приемна грижа, мултидисциплинарен подход и междуинституционално взаимодействие.

Пряката работа с деца и семейства и развитието на различни междусекторни партньорства доказа отново колко ефективни са нашите модели на работа – Активна семейна подкрепа и Областен координационен механизъм по деинституционализация, признати като добри практики от УНИЦЕФ – Женева и Министерството на труда и социалната политика.

Подкрепихме ОЗД с 443 консултации по казуси на деца и семейства, при които има риск от изоставяне и се работи по реинтеграция (връщане в биологичното или приемно семейство от институции). В рамките на годината проведохме 35 координационни срещи с директори на дирекции „Социално подпомагане“, Началници на отдели „Закрила на детето“, доставчици на социални услуги, местни партньори.

Организацията ни работи активно и за подобряване на приемната грижа в частта за деца в увреждания. Бе организирано обучение на 107 приемни родители от общини Хасково и Димитровград, бяха проведени 20 мотивационни, информационни срещи с приемни родители и Областните екипи по приемна грижа.

През 2023 гоина нашият екип инвестира в две обучения за ефективна комуникация между отделните членове и в техники за постигане на резултати в общуването с външни за организацията хора.

Надежда и домове за децата – клон България продължи да популяризира и разпространява нашата работа и чрез страницата на организацията hopeandhomesbg.com и чрез социалните медии. В рамките на годината бяха подготвени и качени 39 публикации. В социалните медии също имаше изключително представяне със 123 публикации на страницата ни във Фейсбук и с 157 публикации в Туитър, Линктин, Инстаграм.

Бяха поставени за 2 месеца два билборда в София, а от ефира на FM+ 360 пъти звуча рекламен спот. В национален ефир бяха излъчени и 3 интервюта за работата ни.

През 2023 година „Надежда и домове за децата – клон България“ организира Регионалната конференция „Единадесет години в подкрепа на децата и семействата“.

На Конференцията Георги Симеонов, изпълнителен директор на „Надежда и домове за децата -клон България“ сподели:

„Поставихме си амбициозна цел – българските бебета да не страдат от вредата на институционалната грижа. Намерихме партньори, разработихме ефективни инструменти

в процеса на деинституционализация. Застанахме плътно до семействата в криза и им вдъхнахме увереност да се грижат с любов за децата си.“

През 2023 година бе реализирана оценка на работата на организацията ни през 11 години в страната „11 години социална работа за активни семейства, системи и общности 2011- 2022 г.“ от външни консултанти. В оценката се включиха 127 участника от 23 области, 30 града и 3 села.

 

3.       Застъпническа дейност

Надежда и домове за децата – клон България е член на Коалиция „Детство 2025“ – неформална структура, която работи активно за провеждането на реформата по деинституционализация и подкрепата на децата и семействата в България чрез дейности по превенция, реинтеграция, предоставяне на социални услуги, застъпничество, повишаване на капацитета и др. През 2023 година Коалицията продължи активно да реализира разнообразни инициативи и срещи. Да взима участие в тематични форуми и събития, както и да разработва текстове, становища и официални писма, насочени към развитието на процеса по деинституционализация.

През отчетния период, Коалиция „Детство 2025“ проведе 6 заседания, а нейни представители участваха в 3 срещи на политическо ниво, сред които с Министъра на труда и социалната политика, Изпълнителния директор на Агенцията за социалното подпомагане, Заместник–министъра на здравеопазването и др., на които бяха обсъдени визията за продължаването на реформата до 2025 г., развитието на иновативни услуги, подобряването на качеството на социалните услуги, ЗСУ и разработването на вторичното законодателство към него, подкрепата на уязвимите групи, извеждането на децата от Домовете за медико-социални грижи за деца и защитата на техния най-добър интерес.

Коалиция „Детство 2025“ подготви и изпрати 4 писма до МТСП, АСП и МЗ във връзка с изпълнението на процеса по деинституционализация и нивото на успеваемост, както и конкретни предложения за подобрения на процеса. Към АКСУ Коалицията изпрати свое становище за добри практики в социалната сфера. Коалицията и нейни членове, в това число и Надежда и домове за децата участваха в сформирания Съвет за закриване на последните 4 ДМСГД към МТСП и създадените към него работни групи. Надежда и домове за децата бе изключително активна и участва във всички заседания и срещи на Съвета, както и в неговите работни групи.

Надежда и домове за децата – клон България разви успешно своята програма за детско участие и застъпничество. В рамките на 2023 година бяха проведени 11 интерактивни сесии. Темите, които бяха поставени за разглеждане са насочени към правата на децата, детското участие и застъпничеството за децата в неравностойно положение, както и активно учене чрез действие и групова работа.

Младежката програма на Надежда и домове за децата участва в среща с ООН.

Виктория и Михаил са част от Програмата за младежко участие на Надежда и домове за децата – клон България. Те са и застъпниците и гласът на онези деца и младежи, които нямат възможност да бъдат чути от държавните институции. Правото на децата да имат семейство, да се учат, да имат приятели и да развиват своя потенциал са част от правата, които трябва постоянно да се защитават. На 2 май в Женева се състоя 95-тата сесия на Комитета по правата на децата към Организацията на обединените нации. На този форум от най-високо равнище нашите младежи бяха поканени, за да представят своята гледна точка за напредъка на България по спазването правата на детето.

Конвенцията по правата на детето е приета през 1989 година, а през 1991 година е ратифицирана от Велико Народно Събрание и е част от вътрешното право на страната ни. На всеки 6 години се прави преглед на постигнатите резултати и се набелязват цели, които да бъдат изпълнени. Тази година участниците в нашата програма имаха шанс да бъдат чути и да се

започне да се работи по техни приоритети. Какво ни споделиха преди срещата.

Виктория: „Животът ми е страхотен. Имам прекрасно семейство и дом, приятели, които ме подкрепят и много възможности да се чува моя глас. Глас, който е чут и е уважен. За съжаление много деца, тийнейджъри и възрастни нямат този шанс. И това не е честно. Заради това ние, младите застъпници от Надежда и домове за децата – България ще продължаваме да търсим промяна.“

Михаил: „Целият свят е детска площадка. Тук децата играят свободно без значение от това какъв е техния цвят на кожата, от къде са, къде учат и с наближаването на нашата среща с Комитета по правата на детето на ООН е важно да не забравяме тези неща.“

На самата среща те поставиха следните акценти:

  • Правото на децата на живот в семейство. Едно от основните права, но в България все още има деца които са настанени в институции и са лишени от семейна грижа. Нямат личен избор, нямат възможност да развиват своя пълен потенциал и да отстояват своите позиции.
  • Право на избор и глас. Децата с увреждания, децата в малките населени места, децата от малцинствени групи не са равнопоставени и това не е справедливо и трябва да има промени в тази посока.
  • Право на образование. В нашата страна бедността е един от факторите за липса на достъп до образование, социалната изолация и миграцията.
  • Мониторинг на всички дейности от самите деца. Всеки напредък в посока спазване на правата на децата го измерват възрастни, което не е напълно обективно. Нашите младежи предлагат и децата да дават оценка и те по своето усещане от прилагане на законодателството да имат равен глас за отчитане на напредъка на страната ни. Това е поемане на отговорност и търсене на ефективност от прилагането на законодателството.

За да се даде възможност българските деца да са щастливи и да работят за развитието на България Виктория и Михаил и техните връстници от Програмата за детско участие предлагат:

  • Премахване на институционалната грижа за деца
  • Работа в посока да се спре изоставянето на деца. Дори и в малки институции да се настаняват деца само в краен случай. Казано по друг начин да се вложи ресурс в семейството и да не се стига до раздяла с родителите поради бедност.
  • Подобряване на качеството на грижите за деца в Центровете за настаняване от семеен тип и търсене на алтернативи за настанените там.
  • Самостоятелен живот за младежи от ЦНСТ, които сега са обречени целия си живот да прекарат институции. Така те трябва постоянно да се напасват към други хора и да нямат усещане за близост и семейство.
  • Наблюдение, надзор и активно участие на децата в прилагането на Европейската гаранция за детето по отношение на спазването на правата на детето в България.

Комитетът по правата на детето към ООН получи и конкретни въпроси, които все още нямат отговор. През последните години беше направено много за децата, но и много предстои и всяко загубено време се измерва в пораснали деца, които не са изявили своя потенциал.

  • Защо има все още 4 ДМСГД и какъв планът за тях?
  • Как ще се подобри качеството на грижа на децата от ЦНСТ и как ще се търсят алтернативи за тях – настаняване в приемна грижа например?

Виктория и Михаил бяха удовлетворени, че са успели да са застъпници на децата „без глас“ и много се надяват да бъдат чути и да бъдат предприети конкретни стъпки.

Програмата за детско участие към нашата организация продължи да организира инициативи в посока правата на уязвимите деца. По молба на Програмата за детско участие на

„Надежда и домове за децата – клон България“ на 7 ноември в Министерството на труда и социалната политика се проведе среща с Елка Налбантова, заместник-министър.

Нашата младежка Програма има за цел да изгради млади хора с усет и критично

мислене по спазване правата на детето и практически да станат застъпници за тези деца, които са лишени от дом, семейство или поради някакви здравословни и други причини остават

„невидими“ за обществото. В своята роля на застъпници те се срещат с представители на правителството и ООН. С помощта на отговорните институции се търсят и конкретни решения по наболели проблеми.

Исканата среща бе да представят своите виждания по провежданите политики за развитието на децата в нашата страна и да разкажат как усещат спазването на правата на децата. Децата обстойно изложиха своето виждане за всеки напредък, който страната ни прави в областите образование, здравеопазване и включване на децата с увреждане в обществения живот. Ясната посока всяко дете да живее в семейна среда, при затваряне на Домовете за медико-социални грижи, ги зарежда с оптимизъм, но тяхното притеснение е забавянето на тези процеси през последните три години. Времето е най-големият враг, защото то не ни чака и си минава. Децата растат и от 10 годишни са станали 13 и мисленето им също се е променило. В техните семействата вече си говорят за това къде ще учат, какво ще спортуват, каква професия да изберат. Това е семейството – естественото място за всяко дете където то получава обич и възможност да развива способностите си и да мечтае.

Какво се случва с децата, които растат без семейна среда? Справедливо ли е? Защо обществото ни допуска да бъдат лишени от мечти стотици деца в България? Какво прави и ще прави Правителството за тези деца?

Участниците в Програмата ни за детско участие, като застъпници и глас на настанените в институции, синтезираха питането си до два въпроса:

  • „Защо не са закрити последните 4 Домове за медико-социални грижи и кога ще се случи това?“ В тях живеят над 200 деца, които страдат и от институционална грижа.

Аргументирано представиха на зам. министър Налбантова световните проучвания как се променя нервната система на децата, които не се отглеждат в семейства и какви са последиците за обществото. Разказаха й за тяхната среща с едно дървено, детско креватче от закрит Дом за медико-социални грижи, което е изгризано от детски зъби. Това креватче е докосвано от агонията на деца през 21 век в България и те най-вероятно са на техните години. Та именно за това въпросът „Защо не са закрити последните 4 Домове за медико-социални грижи и кога ще се случи това?“ е много важен.

  • Вторият въпрос „Какви са алтернативите пред децата, които живеят в Центрове за настаняване от семеен тип?“ също е на дневен ред в обществото ни. Поради липса на приемни семейства тези деца и младежи освен цял живот да са настанени в институция нямат друга алтернатива на този етап.

Участниците споделиха своите впечатления от посещенията си в ЦНСТ. Красиви сгради, вежлив персонал, оборудвани зали, но нещо липсва!

Липсват индивидуален подход, мечти и семейство. Тези деца не се срещат по улиците, парковете и градинките. МТСП трябва да предложи нов подход, за да могат и настанените в ЦНСТ да вървят към самостоятелен живот. Решенията са – повече персонал, алтернативна грижа и право на развитие на индивидуалните способности на всеки.

Децата и младежите подчертаха колко е важно всички да допринасяме за по-доброто емоционално развитие на настанените в алтернативна грижа и да търсим начини да споделяме това с всички. Г-жа Елка Налбантова насърчи участниците да предават своя опит и на други деца. Да се търсят съвместни инициативи с училищата и да привличат нови съмишленици. Също така тя сподели, че и тя ще започне да задава въпроса за подобряване на грижата в ЦНСТ за деца с увреждания на АСП, които също бяха част от срещата.

На финала децата и младежите от Програмата предоставиха своята работа – Алтернативен детски доклад, изпратен до ООН и Книжката „Добрият помощник на детето“.

Заместник министър Елка Налбантова предложи Програмата за детско участие да се включи в разработването на Стратегия за детето с отговори на няколко въпроси. Министерството пожела през 2024 година отново да се направи среща и да се види как са решени поставените въпроси.

Като клон на британската благотворителна организация Hope and Homes for Children,

българската организация участва в редица форуми на европейско и международно ниво, както и в разработването на значими документи, определящи политиките на ЕС по отношение на правата на децата и тяхната закрила.

 

 

 

 

НАДЕЖДА И ДОМОВЕ ЗА ДЕЦАТА – КЛОН БЪЛГАРИЯ

ПРИЛОЖЕНИЕ КЪМ ГОДИШНИЯ ФИНАНСОВ ОТЧЕТ ЗА 2023 г.

 

           

  1. УЧРЕДЯВАНЕ И РЕГИСТРАЦИЯ

 

            Надежда и домове за децата – клон България е организация с нестопанска цел, регистрирана по Закона за организациите с нестопанска цел, фирмено дело 637/2011110 по описа на Софийски градски съд за 2011 г. със седалище и адрес на управление гр. София, ул. Николай Коперник, бл. 21, вх. Б, ап. 9. Надежда и домове за децата – клон България е клон на HOPE AND HOMES FOR CHILDREN /ЧЮЛНЦ „НАДЕЖДА И ДОМОВЕ ЗА ДЕЦАТА“/, със седалище – Великобритания. Регистър: Register of Charities at the Charity Commission of  England, номер на вписване в регистъра: 1089490, правна форма: благотворителна организация.

            Цели, които ще се осъществяват чрез клона на чуждестранното юридическо лице с нестопанска цел:
Осигуряване на семейни домове, изпълнени с любов за децата и насърчаване на добри практики сред хората, които професионално се занимават с грижа за деца.

            За постигане на тези цели, клонът ще изпълнява проекти и инициативи, които подкрепят реформата за грижите за деца в посока към услуги за деца и семейства основани в общността.

            Надежда и домове за децата – клон България се представлява от Изпълнителен директор, който представлява клона пред всички заинтересовани страни, назначава и наема експерти, управлява и организира работата на клона, взема решения, подготвя и подава годишни отчети за дейността на клона, подготвя вътрешни правила на клона, представлява клона пред съда и банковите институции.

 

  1. СЧЕТОВОДНИ ПРИНЦИПИ И БАЗА ЗА ИЗГОТВЯНЕ НА ГФО

 

            2.1. Общи положения

            Надежда и домове за децата – клон България води своето текущо счетоводство и изготвя финансовите си отчети в съответствие с изискванията на българското законодателство.

            Финансовият отчет е съставен в съответствие с Националните счетоводни стандарти (НСС) и основно в съответствие със СС № 9 Представяне на финансовите отчети на предприятията с нестопанска дейност.

            Надежда и домове за децата – клон България води своите счетоводни регистри в български лев (BGN), който приема като негова отчетна единица. Данните във финансовия отчет са представени в хиляди лева при спазване на принципа на историческата цена.

            Към датата на изготвяне на Годишния финансов отчет, ръководството е направило преценка на способността на организацията да продължи своята дейност като действащо предприятие. При формирането на тази преценка е взета предвид цялата налична информация за предвидимото бъдеще, която се отнася поне, но не се ограничава до дванадесет месеца от датата на изготвяне на финансовия отчет.

            2.2. Сравнителни данни – Надежда и домове за децата – клон България представя сравнителна информация в този финансов отчет за една предходна година. Представянето и класификацията на статиите във финансовите отчети, счетоводните политики и методите за оценяване се запазват и прилагат и през следващите отчетни периоди с цел постигане на съпоставимост между счетоводните данни и показатели през различните отчетни периоди.

            2.3. Предпазливост – ръководството е направило оценка на активите и пасивите към датата на изготвяне на финансовия отчет с цел елиминиране на предполагаеми рискове и очаквани загуби.

            2.4. Начисляване – приходите и разходите по сделки и събитията са отразени счетоводно към датата на възникване, независимо от момента на уреждане на плащанията по тях.

            2.5. Същественост – във финансовите си отчети, предприятието представя поотделно всяка съществена група статии с подобен характер.

            2.6. Компенсиране – предприятието не извършва прихващания между активи и пасиви или приходи и разходи и отчита поотделно както активи и пасиви, така и приходи и разходи.

            2.7. Предимство на съдържанието пред формата – сделки и събития се отразяват в съответствие с тяхното икономическо съдържание и същност, независимо от правната им форма.

 

  1. ДЕФИНИЦИЯ И ОЦЕНКИ НА ЕЛЕМЕНТИТЕ НА СЧЕТОВОДНИЯ БАЛАНС И ОТЧЕТА ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ

 

            3.1. НЕТЕКУЩИ (ДЪЛГОТРАЙНИ) АКТИВИ

           

Първоначално оценяване

            При първоначалното придобиване дълготрайните материални и нематериални активи се оценяват по себестойност, която включва покупната цена, вкл. митнически такси и всички преки разходи, необходими за привеждане на актива в работно състояние. Преките разходи са: разходи за подготовка на обекта, разходи за първоначална доставка и обработка, разходи за монтаж, разходи за хонорари на лица, свързани с проекта, невъзстановими данъци и др.

            Надежда и домове за децата – клон България е определила стойностен праг от 1 000 лева, под който придобитите дълготрайни материални и нематериални активи независимо, че притежават характеристиката на дълготраен актив, се третират като текущ разход в момента на придобиването им.

           

Последващо оценяване

            След първоначалното признаване дълготрайните материални и нематериални активи се отчитат по тяхната цена на придобиване, намалена с начислената амортизация, съгласно препоръчителния подход по НСС.

            Последващи разходи

            Разходите за ремонти и поддръжка се признават за текущи в периода, през който са направени. Извършени последващи разходи, свързани с дълготрайни материални активи, които имат характер на подмяна на определени възлови части и агрегати или на преустройство и реконструкция, се капитализират към балансовата стойност на съответния актив и се преразглежда остатъчния му полезен живот към датата на капитализация. Същевременно, неамортизираната част на заменените компоненти се изписва от балансовата стойност на активите и се признава в текущите разходи за периода на преустройството.

           

3.2. ТЕКУЩИ (КРАТКОТРАЙНИ) АКТИВИ

           

3.2.1. Вземания

ТЕКУЩИ ВЗЕМАНИЯ могат да бъдат:

– вземания от клиенти и доставчици

– други вземания – вземания от донори по договори за финансиране, вземания от подотчетни лица, присъдени вземания, данъци за възстановяване и други.

Текущите вземания първоначално се оценяват по тяхната номинална стойност в момента на тяхното възникване. Текущите вземания в чуждестранна валута се оценяват в момента на тяхното възникване, като левовата им равностойност се формира от размера на валутата и централния курс на БНБ към датата на сделката.

Периодично текущите вземания в чуждестранна валута, които представляват парични позиции, се оценяват към датата на съставяне на финансовия отчет, както и към датата на междинните финансови отчети по централния курс на БНБ (заключителен курс).

Получените разлики при оценката по заключителен курс към датата на финансовия отчет се отчитат като текущ финансов приход или текущ финансов разход.

Текущите вземания се отписват при настъпване на едно от следните обстоятелства:

  • изтичане на давностния срок за вземането, но не повече от 5 години от момента, в който вземането е станало изискуемо;
  • възмездно прехвърляне на вземането;
  • производството по несъстоятелност на длъжника е прекратено с утвърден оздравителен план, в който се предвижда непълно удовлетворяване на предприятието; отписва се само намалението на вземането;
  • с влязло в сила съдебно решение е постановено, че вземането или част от него е недължимо; отписва се само недължимата част от вземането;
  • преди изтичане на давностния срок вземанията са погасени по силата на закон;
  • при заличаване на длъжника, когато вземането или част от него е останало неудовлетворено; отписва се неудовлетворената част от вземането.

 

            3.2.2. Парични средства

            Паричните средства са притежаваните от организацията авоари като касови наличности, наличности в банкови и депозитни сметки.

            Паричните средства в лева се оценяват по номиналната им стойност, а паричните средства в чуждестранна валута – се отчитат по курс на придобиване. Намалението на парични средства в чужда валута се отчита по валутен курс на продажбата им. Разликите се представят като текущи финансови приходи или финансови разходи. Паричните средства в чужда валута към датата на финансовия отчет се оценяват по заключителния курс на БНБ към 31. Декември на текущата година. Възникналите разлики се отчитат като текущи финансови приходи или текущи финансови разходи.

            3.2.3. Разходи за бъдещи периоди

            Това са разходи на организацията, плащанията по които са извършени през един отчетен период, но икономическата изгода от тяхното извършване се очаква да настъпи през следващ отчетен период. В зависимост от своето съдържание могат да бъдат класифицирани като финансови и нефинансови разходи за бъдещи периоди, в т.ч. лихви по лизингови договори, предплатени наеми, застраховки и пр.

            3.2.4. Собствен капитал

            – записан капитал (уставен, учредителен) – регистрираните и внесени имуществени вноски на учредителите, съгласно СС 9;

            – други резерви – представляват резервите, резултат от дейността на организацията, тъй като по закон, същата не формира финансов резултат от дейността си.

 

            3.2.5. Задължения

            Задълженията се класифицират като:

– задължения към финансови предприятия;

– получени аванси;

– задължения към доставчици;

– други задължения.

Задълженията се оценяват по стойността по която са възникнали. Дългосрочните задължения с фиксиран падеж се оценяват последващо по амортизируема стойност, чрез прилагане на метода на ефективния лихвен процент.

Задълженията в чуждестранна валута се оценяват в момента на тяхното възникване, като левовата им равностойност се формира от размера на валутата и централния курс на БНБ към датата на сделката.

Периодично задълженията в чуждестранна валута, които представляват парични позиции се оценяват към датата на съставяне на финансовия отчет, както и към датата на междинните финансови отчети по централния курс на БНБ (заключителен курс). Получените разлики при оценката по заключителен курс към датата на финансовия отчет се отчитат като текущ финансов приход или финансов разход.

 

            3.2.6. Приходи за бъдещи периоди и финансирания

            Приходите за бъдещи периоди и финансиранията се класифицират от една страна като

            – Дългосрочни – със срок на уреждане над 12 месеца;

            – Краткосрочни – със срок на уреждане до 12 месеца (или съответната пропорционална част от класифицирани като дългосрочни, която подлежи на признаване за текущия период).

            От друга страна се подразделят на:

            – Приходи за бъдещи периоди и финансирания за текущата дейност и

            – Приходи за бъдещи периоди и финансирания за придобиване на дълготрайни активи – признават се в състава на текущите приходи до размера на начислената през текущата финансова година амортизация на съответните активи, за придобиването на които са били предоставени.

 

  1. ПРИХОДИ

            Приходите се класифицират на

            Приходи от регламентирана дейност, в т. ч. приходи от дарения под условие, приходи от дарения без условие други приходи от регламентирана дейност

            Приходи от стопанска дейност (Продажба на стоки или оказване на услуги) – в случаите когато организацията осъществява стопанска дейност.

            НАДЕЖДА И ДОМОВЕ ЗА ДЕЦАТА – КЛОН БЪЛГАРИЯ не извършва стопанска дейност.

 

Като приходи от регламентирана дейност се признават: получените финансирания под условие – по реда на СС 9 „Представяне на финансовите отчети на предприятията с нестопанска дейност“, респ. в съответствие с постановките на СС 20 „Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ“; приходите от дарения без условие; други приходи от регламентирана дейност, които подлежат на незабавно признаване в резултата за периода и не произтичат от стопанска дейност.

                       

  1. 5. РАЗХОДИ

            Разходите се признават в ОПР, когато възникне достоверно оценимо намаляване на икономическата изгода, свързана с намаляването на активи или нарастването на пасиви и в съответствие със счетоводни принципи за текущо начисляване и съпоставимост на приходите и разходите.

            Разходите се класифицират и отчитат по икономически елементи както следва:

           

            – Разходи за материали;

            – Разходи за външни услуги;

            – Разходи за амортизации;

            – Разходи за заплати;

            – Разходи за осигуровки върху трудови и извънтрудови възнаграждения;

            – Разходи за данъци;  

            – Разходи за дарения;

            – Други разходи;

            – Финансови разходи.

            Впоследствие разходите се разпределят по функционално направление в следните категории:

  • разходи за регламентираната дейност;
  • разходи за администрация и управление

Разходите за регламентирана дейност се организират аналитично по проекти, които организацията изпълнява за отчетния период, така че да може да бъде предоставена сравнителна информация за размера и вида на разходите в съответствие с изискванията на финансиращата организация (донора) и структурирани адекватно на одобрения бюджет на проекта.

Финансовите разходи са свързани с използване на ресурси, предоставени на предприятието.

Лихви се начисляват независимо от времето на уреждане на задълженията.

Административните и финансовите разходи се отчитат като текущи.

           

  1. 6. ОПОВЕСТЯВАНИЯ В СЪОТВЕТСТВИЕ СЪС СС1 „ПРЕДСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ“

            – Валутен курс за преизчисляване на паричните позиции в чуждестранна валута към датата на финансовия отчет – в Годишния финансов отчет на Надежда и домове за децата – клон България към 31.12.2023 г. се съдържат единствено валутни експозиции в евро, оценени по фиксинга на БНБ към еврото, а именно 1 (едно) евро = 1.95583 лева.

            – Предприятия в които организацията притежава 20 и повече процента дялово участие – Надежда и домове за децата – клон България не притежава дялови участия в други предприятия.

            – Размер на предоставените аванси и кредити на административния персонал и органите на управление – през отчетния период, организацията не е предоставила аванси или кредити на административния си персонал или на органите на управление.

            – Гаранции, предоставени на административния персонал и органа на управление по категории – няма информация към датата на отчета, организацията да е предоставяла гаранции в полза на административния персонал или органа на управление.

 

  1. ОПОВЕСТЯВАНИЯ, ИЗИСКВАНИ ОТ ПРИЛОЖИМИ СТАНДАРТИ ЗА ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ

 

  1. Дълготрайни нематериални активи:     (в хил. лв.)

Категории                                                                                               31.12.2023 г.       31.12.2022 г.

Балансова стойност на нематериалните дълготрайни

активи с ограничения върху правото на собственост                               0                        0

(залози) по групи активи

Стойност на поетите ангажименти за придобиване на

Нематериални дълготрайни активи, включително                                    0                        0

платените аванси

Стойност на ползваните в дейността нематериални

дълготрайни активи – чужда собственост                                                  0                        0

Балансова стойност на нематериалните дълготрайни

активи, които временно са извадени от употреба                                      0                        0

Отчетна стойност на напълно амортизираните

нематериални дълготрайни активи                                                              0                        0

 

 

  1. Дълготрайни материални активи:                (в хил. лв.)    

Категории                                                                                               31.12.2023 г.        31.12.2022 г.

Балансова стойност на материалните дълготрайни

активи с ограничения върху правото на собственост

(залози и ипотеки) по групи активи                                                              0                          0

Стойност на поетите ангажименти за придобиване на

материални дълготрайни активи, включително

платени аванси                                                                                                0                          0

Стойност на ползваните в дейността материални

дълготрайни активи – чужда собственост                                                   0                           0

Балансова стойност на материалните дълготрайни

активи, които временно са изведени от употреба                                       0                           0

Отчетна стойност на напълно амортизираните

дълготрайни материални активи                                                                 58                         72

 

 

  1. Амортизации

Амортизацията се признава в отчета за приходите и разходите на база линейния метод, въз основа на очаквания полезен срок на активите и започва да се начислява от началото на месеца, следващ месеца на въвеждане в експлоатация.

Земята и разходите за придобиване на дълготрайни материални активи не се амортизират.

Използваните амортизационни норми са както следва:

 

Групи Активи                                                                                                          Годишна АН (%)

Обзавеждане и други ДМА                                                                                             15

Леки автомобили                                                                                                              25

Компютърна техника, периферия и софтуер                                                                 50

 

 

  1. Дългосрочни финансови активи

Към датата на отчета, организацията не притежава дългосрочни финансови активи.

 

  1. Отсрочени данъци

Не са осчетоводени данъчни временни разлики.

 

  1. Материални запаси             (в хил. лв.)

Категории                                                                                           31.12.2023 г.            31.12.2022 г.

Отчетна стойност на СМЗ по нетна реализируема

стойност                                                                                                   19                                 0

Отчетна стойност на СМЗ дадени в залог за

обезпечение на пасиви                                                                             0                                 0

Размер на намалението на отчетната стойност до

нетната реализируема стойност (обезценка)                                         0                                 0

Размер на възстановената загуба от обезценка,

отчетена през текущия период                                                                0                                 0

Разлика между балансовата стойност и пазарната

стойност на СМЗ към датата на изготвяне на отчета

(когато е съществена)                                                                               0                                0

 

 

  1. Вземания       (в хил. лв.)

Наименование                                                                             31.12.2023 г.                   31.12.2022 г.

Вземания от клиенти                                                                                   0                               0 

Други вземания                                                                                            1                               3

 

 

В балансовата статия „Други вземания“, организацията основно представя в Баланса вземанията си от донори по сключени договори за финансиране на проекти, дейностите по които не са приключили към датата на отчета или се очаква балансово плащане, както и вземания от предоставени служебни аванси на подотчетни лица.

 

  1. Парични средства     (в хил. лв.)

Наименование                                                                                   31.12.2023 г.            31.12.2022 г.

Парични средства в левове                                                                        42                             59

Парични средства в чуждестранна валута                                                 1                               2

Блокирани парични средства                                                                      0                               0

 

 

Общо:                                                                                                           43                          61

 

  1. Разходи за бъдещи периоди

Към 31.12.2023 г. организацията няма отчетени разходи за бъдещи периоди.

 

  1. Получени кредити

Към 31.12.2023 г, организацията няма отпуснати кредити за финансиране на дейността си.

 

  1. Задължения по лизингови договори

Към датата на изготвяне на финансовия отчет Надежда и домове за децата – клон България не е страна по договори за финансов лизинг.

 

  1. Текущи данъчни задължения

Надежда и домове за децата – клон България няма стопанска дейност и няма данъчни задължения по реда на ЗКПО.

 

  1. Приходи за бъдещи периоди и финансирания                       (в хил. лв.)

Вид на прихода                                                                                  31.12.2023 г.       31.12.2022 г.

Финансирания по проекти със срок на уреждане до 1 година                 28                         33

Финансирания за дълготрайни активи                                                      104                       101

 

Общо:                                                                                                          132                       134                        

 

  1. Сделки със свързани лица

През годината организацията не е осъществявала сделки със свързани лица.

 

  1. Провизии, условни активи и условни пасиви

Към датата на баланса няма начислени провизии.

 

  1. Фундаментални грешки и промени в счетоводната политика

През отчетният период не са открити фундаментални грешки и не са настъпили промени във възприетата и прилагана политика на организацията.

 

  1. Събития, настъпили след датата на изготвяне на ГФО

Между датата на баланса и датата, на която настоящият финансов отчет е одобрен от ръководството, не са настъпили обстоятелства (както благоприятни, така и неблагоприятни), които да налагат изрично оповестяване и корекции на отчета.

 

Годишният финансов отчет на Надежда и домове за децата – клон България е изготвен на 29.05.2024 г. и е одобрен от Изпълнителния директор на организацията.

 

 

Дата: 29.05.2024 г.          Съставител: ………………………….            Ръководител:…………………………..

                                                   Веселина Савова Ивкова                        Георги Борисов Симеонов

Прочетете още ...

Застъпници и самозастъпници заедно

През почивните дни младежи от  Програмата за детско участие към „Надежда и домове за децата – клон България“ бяха на гости на младежите с интелектуални

Едно отговорно партньорство

Лидл България  отново се включват да подпомогнем семейства, които са в криза. Радваме се изключително много, че заедно успяваме да намерим път при преодоляване на

Върни ме у дома

В момента най-малко 5,4 милиона деца по света живеят в институции и са разделени от семействата си.  80% от тях не са сираци и могат

Върни се обратно в