На 6 юни 2013 г. в Европейския парламент Юрочайлд (Eurochild) и Надежда и домове за децата (Hope and Homes for Children) откриха съвместна кампания за реформа в институционалната грижа за деца в Европа.
Целта на кампанията е да призове ЕС и националните правителства да приоритизират процеса на деинституционализация и да използват възможностите на европейските финансови инструменти за реализирането му.
Инициативата „Да отворим врати за децата на Европа” се осъществява на европейско и национално ниво, в 12 държави – Босна и Херцеговина, България, Естония, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Молдова, Полша, Румъния, Сърбия и Украйна.
Стотици хиляди деца растат в институции в цяла Европа. Последиците са изключително вредни както за децата и техните семейства, така и за обществото като цяло. Повечето от тези деца имат ниски образователни постижения и страдат от забавяне на физическото, емоционално и когнитивно развитие. Много от тях ще станат жертви на трафик, експлоатация, безработица, липса на дом и депресия, след като излязат от институциите. Истинската трагедия е, че повечето от тези деца не са сираци, а са били отделени от семействата си поради бедност.
„Преходът от институционален тип грижа към система, основана на услуги в подкрепа на семейството, вече има своето място в дневния ред на ЕС. Нашата задача е да се уверим, че националните правителства предприемат всички необходими действия, за да променят живота на стотиците хиляди деца в институции в цяла Европа”, заяви Марейд Макгинес, заместник-председател на групата на Европейската народна партия в ЕП и домакин на събитието.
В своята препоръка „Инвестиране в децата, излизане от порочния кръг на изключване”, Европейската комисия изрично призовава страните-членки на ЕС „да спрат разпространението на институционалната грижа за деца и да насърчат качествена грижа в среда най-близка до семейна, вкл. приемната грижа, където гласът на децата се взема под внимание”.
„Институционалната грижа вреди на децата, тя е несъвместима със зачитане на техните права и е загуба на пари за данъкоплатците. Адресиране на последиците от институционалната грижа за децата е много по-малко ефективно в дългосрочен план по отношение на разходите, отколкото превенцията на разпадане на семействата и осигуряване на висококачествена алтернативна грижа за децата, които не могат да останат при биологичните си родители”, каза д-р Делия Поп, програмен директор на Надежда и домове за децата.
Според лидерите на кампанията, Юрочайлд и Надежда и домове за децата, краят на институционалната грижа за деца в Европа е възможен в обозримо бъдеще – поставяйки отново най-добрият интерес на детето в центъра на европейската система за закрила на децата.
„Трябва да спрем да разчитаме на институционалния тип грижа за деца. Нейното премахване ще освободи ресурси за работа на ниво превенция и развиване на услуги в общността, както и на висококачествени алтернативни форми на грижа за децата от семеен тип”, каза Жана Хейнсуърт, генерален секретар на Юрочайлд.
Бележки
Какво е деинституционализация?
Деинституционализация (ДИ) е процес на премахване на институционалната грижа посредством развиване на превенция, услуги за подкрепа на семействата и алтернативна грижа от семеен тип. Това е преход от институционален подход към система, основана на услуги за семейството.
Част от бюджета за следващите 7 години в ЕС (2014-2020), в частност структурните фондове и предприсъединителните фондове, могат да бъдат използвани за подпомагане на прехода от живот в институционална грижа към грижа от семеен тип.
Какво е „Да отворим врати за децата на Европа”?
Ние призоваваме националните правителства да изпълнят препоръките на ЕК и да осигурят качествена алтернативна грижа за децата. С популяризиране на добрите практики, развити от НПО в цяла Европа, ние имаме за цел:
- Да подпомогнем правителствата в процеса на деинституционализация.
- Да застъпничим пред ЕС темата „деинституционализация” да е сред приоритетите в политическия дневен ред и да осигурим изпълнението й на национално ниво.
- Да работим в партньорство с национални НПО, за да гарантираме, че насоките за европейски политики и механизмите за финансиране са използвани ефективно с цел постигане на най-добри резултати за децата и семействата.
Повече информация можете да намерите на www.openingdoors.eu
Контакти за повече информация:
Eurochild Advocacy Officer and DI Campaign Coordinator, michela.costa@eurochild.org
Eurochild Information and Communications Officer, bjoern.becker@eurochild.org
Hopes and Homes for Children Head of Communications, beth.maughan@hopeandhomes.org
Линкове
Интернет страница: www.openingdoors.eu
Туитър: @openingdoors_eu