На 11 април 2019 г. в областна администрация – Велико Търново се проведе обучение на членовете на Областния координационен механизъм по деинституционализация, организирано от Надежда и домове за децата – клон България.
Участие взеха 14 представители на общините в област Велико Търново, Регионалната дирекция „Социално подпомагане“, Отделите “Закрила на детето“ от областта, екипът по приемна грижа по проект „Приеми ме“, Центърът за обществена подкрепа и неправителствени организации.
Обучението бе открито от областния управител проф. д-р Любомира Попова, която приветства инициативата и поздрави участниците.
Темата на обучението „Работа с родители, при които има риск от изоставяне“ беше представена от Елена Петкова – национален експерт по детски политики към „Надежда и домове за децата – клон България“ . Целта на обучителния модул е да се повиши информираността и да се подобри ефективността на системата по отношение на грижата за децата и семействата, като се гарантира правото на децата да бъдат отглеждани в семейна среда, осигуряване на качествена и навременна грижа и социални услуги според индивидуалните им потребности.
Представен беше отново моделът за АКТИВНА подкрепа на семействата на „Надежда и домове за децата – клон България“ и мултиинституционалният подход, включващ координация между всички ангажирани институции на национално, областно и общинско ниво при разрешаване на конкретни казуси и случаи.
Всички участници в обучението се обединиха около идеята, че работата в екип, обмяната на реална и навременна информация, взаимопомощта са единствения верен път за подобряване на координацията между всички партньори на територията на област Велико Търново, участващи в процеса на деинституционализация и прекратяване на настаняванията на деца в специализирани институции.