Среща за представяне напредъка по областния координационен механизъм по деинституционализацията се състоя в хотел „Космополитан“ днес в Русе. /на снимката/
Участие във форума взеха представители от всички институции, работещи по проблема с деинституционализацията в града и на някои от по -големите общини от Русенска област. Срещата бе открита от д-р Андриан Райков – зам. – областен управител, който отбеляза, че Област Русе е една от осемте пилотни области в страната, в които тепърва ще се създава модел на деинституционализирането на подрастващите от домовете.
Предстоящото осъществяване на този проект предвиждадо края на 2020 година всички деца, отглеждани в институции да живеят в семейства или в условия близки до семейната среда. За да се осъществи това начинание е необходимо първоначалното създаване на координационен механизъм. Основните принципи на създаването на този механизъм за деинституционализацията бяха изяснени от Георги Симеонов – директор на българския клон на „Надежда и домове за децата“- неправителствена организация, работеща активно за деинституционализацията в България.
Първоначално той изясни, че въпросът с деинституционализацията води до неодобрението на редица субекти, ангажирали се досега по веригата с обслужващи дейности към институциите. Единствените, които печелят от деинституционализацията са децата, изведени от институциите, защото тяхното развитие и вниманието към интелектуалното им израстване ще се подобри. Координационният механизъм би трябвало да отговаря на следните принципи: активна координация между всички участващи по веригата институции и активна координация по между им.
Впоследствие участниците във форума имаха възможност да се включат в проведеното практично упражнение на тема:“Работа на високо мулти –институционално ниво- ползи и предизвикателства“, водено от Елизабет Алън – консултант на Британското посолство по медиация между институциите и гражданския сектор. /на снимката днес/