- Как си представяш да нарисуваш „Щастливо детство“?
- За мен това е само една буква!
- Искам да нарисувам сърце!
- Аз ще нарисувам къща.
- Небе, пейзажи…… вселената.
- Усмивки, пулсиращо сърце, приятели!
- Мир!
Това са част от отговорите, които получихме от участниците в „Коледното ни събиране“. На него младежите от застъпническата ни програма и деца от центъра за настаняване от семеен тип от квартал „Надежда“ в София се събраха да прекарат няколко часа заедно. Рисуваха с текстилни бои върху тениски, имаше възможност да танцуват, а храната беше специално подбрана. Тези срещи винаги са вълнуващи за всички защото всеки научава по нещо и заедно е много приятно. Изчезват бариерите и пред всяко дете се откриват възможности да открива друг свят – научава как се общува с незрящи, научава думи и изрази на езика на глухонемите, научава се да уважава различията в споделяне на света, в който живеем. Както всяко парти и на нашето си имахме симпатични клоуни, които рисуваха с нас, по лица и ръце, пяхме заедно, правихме.
Какво е щастливо детство?
Нашата младежка програма и през 2024 година си поставя няколко акцента в своите занимания, които реално да променят средата в която живеем.
- Спазване правата на децата и интегриране на децата с увреждания
- Децата да живеят в семейна среда
- Разрастване на международната група от деца и младежи застъпници.
балончета и си говорихме.
Практическите ни дейности с деца, които са с увреждания и не са в собствените си семейства ще продължава да е част от нашата програма. При тези срещи ясно се разбира, че най-важното е човешкото общуване и ако за децата с увреждане е малко по-разнообразно общуване с връстници, то нашите доброволци се научават на емпатия, търпение, толерантност и реално виждат как трябва да се променя този свят за хората с увреждания да са част от обществото.
Най-важният елемент от детско щастие е семейството и за това и тази година ще търсим контакти с министри, политици, общественици и всички, от които зависи да бъдат закрити последните 4 домове за медико-социални грижи за деца и да няма повече институционална грижа. Няма по-хуманна цел от това в България децата да са обект на семейна грижа. Нашите деца твърдо застават зад това изконно право и обмислят инициативи в тази посока.
Създавайки една по-широка детска и младежка общност в страни от Европа, Азия и Африка искаме да спре практиката за настаняване на деца в институции, като „евтина и сигурна“ алтернатива на семейството. Политиците във всички страни трябва да
работят за едно-добро бъдеще, в което няма място за институции, а семействата нямат алтернатива. Колкото по- ясно и единно рисуваме нашето общо бъдеще то по-сигурно ще се случи!
Нека си пожелаем мирна и пълна с детски усмивки година!