Изследване на въздействието на дейността
на „Надежда и домове за децата“ – клон България
„Почувствахме се сигурни, че ще се справим, че не сме сами!
Вляха ни сила за живот, кураж! Утре пак е ден!“
Д-р Стели Петева, Виолина Ананиева
София, 2023 г.
Резюме
За 11 години детето израства, семейството укрепва, общността се сплотява!
Това, от което всички се нуждаят, е да живеят заедно!
- За целта и авторите на оценката
Това не е „стандартна“ оценка на дейността на една организация и нейните проекти. Това е разказ за активността на хората, свързани с дейността на Надежда и домове за децата – клон България (за краткост, НДД), споделили своя опит, усилия и лични истории. Авторите на този разказ са участниците в оценката – вземащи решения, специалисти и семейства – споделящи трудностите и малките победи над бедността, недоверието, загубата и отчуждението. Това е и разказ на хората до тях – колеги, съмишленици, партньори, близки. Разкази в разказа за това какво помага на семействата да се грижат за децата си, когато не могат да се грижат за себе си.[1]
- За участниците и въздействието
В оценката се включиха 127 участника от 23 области, 30 града и 3 села. С тях проучихме:
- Въздействието на НДД върху семействата: Срещнахме се с общо 32 деца и възрастни – представители на 12 разширени семейства, живеещи в 6 населени места и събрахме други 47 малки истории от опита на специалисти в цялата страна, работещи в мрежата на НДД. Научихме за промяната в живота на децата и семействата, започнала преди 5, 7 или 11 години, със срещата с НДД. Описваха я с думи като: „Не сме сами“, „Справяме се“, „Детето учи“, „Домът ни е шумен и пълен“, „Помагаме на други семейства в беда!“
- Въздействието на НДД върху специалистите и общностите: Събрахме примери за въздействието в общността от 61 специалисти и партньори, работещи за ДИ, и те включваха усещането за „Партньорство“, „Координация“, „Взаимност“, „Сигурност и стабилност“.
- Въздействието на НДД върху системите на национално ниво: Чухме мнението за общата визия от 9 участника – политици, държавни институции, НПО – „НДД е активен партньор на правителството в процеса на ДИ на ДМСГД.“, „Имаме общо разбиране, че ДИ не е цел, а средство за постигане на това, което е най-добро за всяко едно дете.“
- Вздействие върху партньорствата за ДИ на международно ниво: Говорихме с 2-ма представители на HHC (HHC UK, HHC Moldova) за ролята на НДД: „Екипът на НДД е кръвоносната система на реформата в националната политика за ДИ в България“.
- Въздействие върху екипа на НДД: говорихме с 23 представители на екипа на НДД за изградените мостове между институциите, специалистите, общностите и семействата, за бавните води… и пак за семействата: „Научихме се на себеотдаване“, „Животът на всяко семейство се променяше!“, „Моят живот като част от екипа на НДД се промени – промених професията си, посветих се на хората!“
С помощта на документите проучихме: активността, ролите и резултатите на НДД и партньорите, интегрирани в над 150 документа – стратегически, професионални и застъпнически, авторски и колективни, международни и български – въздействащи върху участниците в ДИ.
- За основните изводи
11 години НДД работи за активни семейства, активни общности и активни системи!
- Активни семейства:
НДД активизира с подкрепата си 2826 семейства, в които родителите създават дом, грижат се за децата си, работят или завършват образование, а децата са в детска градина и на училище.
- Активни общности:
НДД въздейства върху професионални общности с 3290 специалисти в цялата страна чрез обучения, консултации и супервизия, с които:
- Прилагат механизми за съвместна работа и координация на областно и местно ниво;
- Развиват общ капацитет за пряка работа с деца и семейства в различен риск или криза;
- Въздействат върху нагласите на помагащите, за да включват ресурсите на семействата;
- Въздействат върху обществеността чрез участието си в Коалиция Детство 2025.
- Активни системи:
НДД работи устойчиво за реформа в политиката и практиката на ДИ чрез закриването на 25 ДМСГД от общо закрити 28 ДМСГД и чрез затваряне на „входа“ към институциите за деца, като:
- Въздейства върху социалната практика на ОЗД, ДСП, РДСП, приемни семейства и областни екипи по приемна грижа (ОЕПГ), помагащи специалисти, социални услуги, ОКМД – чрез доверието в семействата, знанието за вредата от институциите, моделите за активна и кризисна подкрепа, методите за превенция и реинтеграция, подкрепата на приемни родители и развитието на алтернативни услуги за семейства с деца в риск.
- Въздейства върху здравната система и работата на персонала на ДМСГД, здравни специалисти, екипи по проекти на МЗ, експерти в РЗИ, педиатри – чрез доказателства за последиците от детство в институция, механизмите за затваряне на „входа“ и последващо затваряне на самите ДМСГД, инструментите за оценка и подкрепа за преход от институционална грижа към услуги в общността и към живот в семейна среда.
- Въздейства върху политиката на ДИ и грижа за децата и семействата чрез съвместната дейност с МТСП, МЗ, АСП и ДАЗД – чрез мониторинг и оценка на собствената дейност и на резултатите за семействата, участие в развитието на капацитет и партньорството на национално, областно и местно ниво.