Перник е сред областите с най-добри резултати в процеса на деинституционализация в България.
Снимки: Областна администрация Перник
Това стана ясно по време на среща на експерти от НБУ и членовете на Координационния механизъм, който работи в Перник. Структурата обединява представители на различни институции, имащи отношение към процеса на деинституционализация и се ръководи от Областната администрация.
Координационният механизъм прави работата по отношение на деинституционализацията по-оперативна и ефективна, споделиха участниците в срещата. Членовете му провеждат редовни заседания, обменят информация и решават оперативно всеки конкретен казус. Според тях това, че структурата се оглавява от Областната администрация, придава по-голям авторитет и тежест на този орган и превръща процеса на деинституционализация в държавна политика.
Експертите от различните институции се изказаха положително по отношение на сътрудничеството с неправителствената организация „Надежда и домове за децата“. Организацията работи на територията на 8 области на България и в Молдова. Перник е сред пилотните области по проекта и отчита много добри резултати в работата.
Целта на срещата, домакин на която бе заместник областният управител Галина Никодимова, бе да се проучи ефективността на работа на Координационния механизъм в Пернишка област. Подобни интервюта с представители на институции и родители, специалистите от НБУ правят в Перник, Пазарджик, Монтана и Русе. Като резултат от проведените фокус групи, разговори и интервюта по поръчка на неправителствената организация „Надежда и домове за децата“ ще бъде написан доклад за процеса на деинституционализация и работата на Координационните механизми. Целта е да се вземат мненията на хората, които по места работят в тази толкова трудна и отговорна сфера и да се формулират препоръки за бъдещата работа.
Източник: http://mirogled.com/