На официално работно посещение в Русе бяха г-н Марк Уодингтън – изпълнителен директор на „Надежда и домове за децата” Великобритания и д-р Дейлия Поп – директор програми на „Надежда и домове за децата” Великобритания. Днес те се срещнаха със заместник – областния управител на Русе д-р Андриан Райков, с когото коментираха
Целта на посещението им в България е проследяване напредъка по проекта „Стратегическа деинституционализация и реформа на грижите за деца от 0 до 3 години” на британската организация, който подкрепя реализирането на националния проект „ПОСОКА: семейство” на Министерството на здравеопазването за закриване на 8 дома за медико-социални грижи (ДМСГД) в страната.
Във визитата си официалните гости бяха придружени от г-жа Галина Бисет – регионален мениджър за Централна и Източна Европа на британската организация, както и от г-н Георги Симеонов – изпълнителен директор на „Надежда и домове за децата – България”.
На срещата бяха обсъдени проблемите на процеса на деинституционализация, успехите и напредъка в реформирането на грижите за деца в Област Русе. Господин Уодингтън и д-р Поп се запознаха с институциите в България на национално и местно ниво, работата на централната и местната власт и на Областния координационен механизъм по деинституционализация в Русе, който беше първият създаден от осемте областни града, в които се реализира проекта.
Като част от визитата са и посещенията в ДМСГД в София, Плевен и Габрово. В Русе г-н Уодингтън и г-жа Поп посещават и Центъра за настаняване от семеен тип, за да се запознаят с напредъка на 8-те деца от Могилино, настанени там, както и Комплекса за социални услуги, част от който е Центъра, за да разгледат добрите практики на Сдружение „Еквилибриум“ като доставчик на социални услуги и първия български партньор на британската организация, с който беше закрит успешно ДМСГД в Тетевен – първата закрита институция за деца от 0-3 години в България.
Гостите ще се запознаят и с децата, които бяха успешно реинтегрирани в началото на месец август от ДМСГД – Русе у дома при своите семейства. Това стана възможно благодарение на усилията на много хора и екипи и с финансовата и материална подкрепа на „Надежда и домове за децата“.
След Русе британските експерти продължават с обиколка в Румъния, където се реализира подобна програма, свързана с деинституционализация и реформиране на грижите за деца в Централна и Източна Европа.
Източник: http://www.ruseinfo.net